Glezniecība

Bauma Dzidra

piedāvājumā 34 darbi

Dzidra Bauma (1930)

Dzidra Bauma ir akvareliste. Glezno figurālas kompozīcijas, portretus, ainavas, ziedus, klusās dabas. Viņa ir viena no ražīgākajām pēckara akvarelistu pirmās paaudzes māksliniecēm – darbu skaits vērtējams tūkstošos. Lielu popularitāti iemantojusi tieši ar ziedu gleznojumiem.

Pati māksliniece par sevi stāsta: „Esmu dzimusi 1930. gadā Jelgavā skolotāju ģimenē. Jau bērnībā abi ar brāli mīlējām zīmēt un lipināt māla vai plastilīna figūriņas. 8. Rīgas Maija pamatskolā bija lielisks zīmēšanas skolotājs, mākslinieks Alfons Mihailovskis, viņš arī deva pirmo ievirzi mākslā. Tēvs atļāvās iegādāties mums labas otas, akvareļkrāsas, papildus arī mākslas grāmatas, kā arī izdevumus par latviešu mākslu. Apmeklējām arī izstādes. Aizrautīgi uzsūcu lasīto un apguvu pamatjēdzienus ne tikai glezniecībā, bet arī mākslas vēsturē. 1945. gadā turpināju izglītību Rīgas 2. vidusskolā. Vidusskolas gados arī apmeklēju Rīgas Pionieru pils Jāņa Skuča vadīto mākslas studiju. Tēvs negribēja, ka mācos J. Rozentāla mākslas vidusskolā. Viņš toreiz nenovērtēja šīs skolas pedagogus, jo uzskatīja, ka visi labie mākslinieki ir aizbraukuši.”

Vienu gadu Dzidra Bauma tomēr mācās Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolā, pēc tam apmeklē Mākslas akadēmiju kā brīvklausītāja. 1966. gadā beidz LVU Vēstures un filoloģijas fakultāti. Studiju laikā visi kursu darbi ir rakstīti par mākslas vēstures jautājumiem.

No 1954. gada līdz 1961. gadam strādājusi par skolotāju Praviņu pamatskolā, no 1961. līdz 1965. gadam par zinātnisko līdzstrādnieci un direktora vietas izpildītāju Tukuma Mākslas un novadpētniecības muzejā, no 1965. līdz 1975. gadam par zīmēšanas skolotāju Rīgas 77. vidusskolā. 20. gadsimta 90. gados atgriezusies Praviņās, bet vēlāk pārnākusi dzīvot uz Tukumu.

Izstādēs māksliniece piedalās kopš 1959. gada gan Latvijā, gan ārzemēs. Mākslinieku savienības biedre kopš 1970. gada. Rīkojusi personālizstādes Tukumā, Jūrmalā, Dobelē,M adonā, Jēkabpilī, Liepājā, Aizkrauklē, Kuldīgā, Jelgavā, Mazsalacā, Valmierā, Talsos, Ventspilī, Rīgā, arī Pērnavā un Latviešu centrā Garezerā ASV.

Pati Dzidra Bauma sevi uzskata par brīvmākslinieci ar savdabīgu personīgo rokrakstu un savu personīgu attieksmi pret norisēm mākslā. *

 

* http://www.ntz.lv/tukuma/makslinieces-dzidras-baumas-85-gadu-jubilejas-izstade-galerija-durvis/