Porcelāns

Zaurs Mārtiņš

piedāvājumā 1 darbs

Mārtiņš Zaurs (1915-1998)

"Mārtiņš Zaurs (Mārtiņš Roberts Zauers) dzimis 1915. gada Mežotnes pagasta mežsarga mājās. 1921. gadā Zauri ieguva īpašumā zemes gabalu «Stūrīšos». Pirmā skola Mārtiņam bija Bērzu pilnā pamatskola. No 1931. līdz 1933. gadam viņš mācījās Ziedoņu dārzkopības skolā. 1933. gadā, pēc nesekmīga mēģinājuma iestāties Mākslas akadēmijā, Mārtiņš Zaurs gadu papildināja zināšanas Tautas augstskolā Rīgā, Tēlniecības nodaļā pie E. Meldera un R. Sutas zīmēšanas un glezniecības studijā.

1934. gadā sākās studijas Mākslas akadēmijā, profesora K. Rončevska figurālās tēlniecības meistardarbnīcā, vēlāk arī pie K. Zāles. M. Zaurs salīdzinājis: «Rončevskis mācīja skatīt siluetu un tad – detaļu, ļoti sīki, uz desmitdaļmilimetru saskatīt vissmalkākās nianses. Zāle turpretī mācīja lielas, monumentālas formas.» 1942. gadā jaunais tēlnieks pabeidza studijas ar diplomdarbu «Zeme» («Zemes māte»), kas joprojām stāv «Stūrīšu» dārzā. Marmorā kaltā sievietes figūra ar četriem bērniem simbolizē Latviju un četrus novadus. Vēl vācu laikā, 1943. gadā, Zintas salonā Doma laukumā tika sarīkota pirmā izstāde kopā ar akvarelistu un dekoratoru Eduardu Vītolu. 1944. gadā M. Zaurs iestājās Mākslinieku savienībā, bet vēlāk, no 1955. līdz 1958. gadam, bija arī Tēlnieku sekcijas priekšsēdētājs.

Kādu laiku viņš strādāja Mākslas salonā un kombinātā «Māksla». Pārējo biogrāfijas daļu aizņem darbs – skulptūras, interjeru dekoratīvā apdare, porcelāna apgleznošana un grafika. Aizraušanās – mākslinieku portretu un pašportretu, zvanu, miezeru, mūzikas instrumentu, grāmatu un citu senu priekšmetu kolekcionēšana, darbnīcas būvēšana, rakstīšana un lasīšana. Līdz pat mūža galam 1998. gada novembrī viņš domājis, ka «jaunībā no Zemgales lizdām drīkst aizlidot tālumos, bet vecumdienās tomēr ir jāatgriežas atpakaļ. Bet šīs vecumdienas nedrīkst būt tēlniekam atpūtas dienas, tām jābūt pieredzes atdeves periodam»"

Mārtiņš Zaurs apbalvots ar K. Zāles jubilejas medaļu (1988), Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris (1996).

Materiāls ņemts no Mārītes Putniņas raksta „Uzbūvēt savu pasauli, savu stāstu, savu sapņu pili un radīt” 2003.