Glezniecība

Šemjakins Mihails

piedāvājumā 1 darbs

Mihails Šemjakins (1943) - viens no mākslas pasaulē atpazīstamākajām personībām. Viņa darbības loks mākslas pasaulē ir pārsteidzoši plašs. Pats būdams gleznotājs, grafiķis, tēlnieks - vienlaicīgi veido teatrālus uzvedumus, organizējot izstādes, izdodot katalogus un grāmatas par krievu konformisma mākslu un literatūru, izdod sava labākā drauga Vladimira Visocka dzejas un mūzikas sacerējumus, vada raidījumus par mākslas pētniecību Krievijas televīzijas kanālos, izveidojis Filozofijas un jaunrades psiholoģijas institūtu, kurā nodarbojas kopā ar kolēģiem veidojot mūsdienu ikonas modeli, multfilmu autors utt. Viņa mākslas darbi tiek izstādīti Eiropā, ASV, Brazīlijā, Japānā, Honkongā un citur.

Šis skandāliem un leģendām apvītais mākslinieks dzimis Maskavā -1943. gadā, tēvs – čerkess (kabardietis), tāču Mihails ātri kļuva par bāreni un uzvārdu Šemjakins mantoja no sava patēva oficiera, kas arī gāja bojā Otrajā pasaules karā un tā mazais zēns kļuva par pulka dēlu, un jau 13 gados saņēma vienu no pirmajiem Sarkanā Karoga ordeņiem, māte – aktrise. Mikhaila pirmais vārds - Faizulla. Liela daļa viņa dzīves pagāja Rietumvācijā, vēlāk Astrumvācijā. 1957. gadā 14. gadu vecumā Mikhaisls atgriezās PSSR – Ļeņingradā. Pabeidz mākslas vidusskolu pie I. Repina vārdā nosauktās mākslas akadēmijas un uzsāk tēlniecības un grafikas studijas V. Muhinas vārdā nosauktajā mākslas augstskolā (kādreizējā Štiglica Centrālā tehniskās zīmēšanas skola), no kuras, ideoloģisku iemeslu dēļ tiek izslēgts.

No1959. gada – 1971. gadam strādā par laborantu, izpildot dažādus darbus. Piespiedu kārtā nosūtīts uz trim gadiem ārstēties psihiatriskajā klīnikā. Vēlāk strādā Ermitāžā par takelāžistu. 60. gados M. Šemjakins piedalās vairākās t.s. Pēterburgas andergraunda izstādēs, kuras pēc padomju valdības rīkojuma tika slēgtas tūlīt pēc to atklāšanas.

1971. gadā M. Šemjakins tiek izraidīts no PSRS. Pirmie gadi māksliniekam paiet dzīvojot Parīzē. 1981.gadā mākslinieks no Parīzes pārceļas uz Ņujorku un 1989. gadā pieņem ASV pavalstniecību. Iebraukt atpakaļ PSRS Mihailam Šemjakinam atļauj tai pašā 1989. gadā, 18 gadus pēc izdzīšanas. Domājas tā iespaidā arī radās šie divi metamarfoziskie darbi, kurus caurvij zināma ironija un skepse.

2007. gadā atgriežas no jauna Francijā, kur atmeties netālu no Šatori pilsētas, periodiski atgriežoties Krievijā - St. Pēterburgā.

M. Šemjakina darbi atrodas neskaitāmu muzeju patstāvīgajās ekspozīcijās- Metropolitena mākslas muzejā (Ņujorka), Valsts Tretjakova galerijā (Maskava), Valsts Krievu muzejā (Sankt-Pēterburga), Laikmetīgās Mākslas muzejā (Parīze), Laikmetīgās Mākslas muzejā (Telaviva). Viņš ir piedalījies vairāk kā 500 izstādēs visā pasaulē.