Glezniecība

Salabēts Žans

piedāvājumā 1 darbs

Žans Salabēts / Jean Salabet (1913-1995)

Žans Salabē bija Parīzes skolas gleznotājs, kas pazīstams ar savām krāsainajām Parīzes pilsētas ainavām.

Viņa darbi ir salīdzināmi ar Žila Herve, Antuāna Blanšāra un Eduāra Kortesa darbiem.

Huans Bajons Salado, Bei-Sala, J. Bajons, J. B., Žans Salabē (1913-1995)

Biskajas mākslinieks Huans Bejons Salado (Žans Salabets) dzimis Logronjo 1913. gada 24. jūnijā. Viņš nomira Bilbao 1995. gada 2. aprīlī.

1918. gadā viņš pārcēlās uz Bilbao. 30. gadu sākumā viņš uzstādīja savu molbertu Bilbao Arenālā, kur gleznoja un izlozēja savas gleznas starp klātesošajiem, lai palīdzētu saviem vecākiem. Toreiz viņš parakstīja savus darbus kā Bayón, un drīz pēc tam kļuva par etalonu šajā jomā. Pēc gleznotāja Manuela de Grasijas teiktā:

1941. gadā viņš nosvinēja savu pirmo izstādi Bilbao, bet gadu vēlāk viņš piedalījās Saragosā, kur pirmo reizi kā savu darbu parakstu izmantoja pseidonīmu Bay Sala; tajā pašā gadā viņš savus darbus izstādīja arī Logronjo un Bilbao. 1943. gadā viņš apmeklēja Exposición Nacional de Bellas Artes ar gleznu Puerto de Motrico un rīkoja izstādes Barselonā un Bilbao. Divus gadus vēlāk viņa darbs La Mina Abandonadawa tika prezentēts Exposición Nacional de Bellas Artes. Tajā pašā gadā viņš prezentēja sevi Premiera Exposición Provincial de Bellas Artes Bilbao ar darbiem Riberas Frondosas un La Mina Abandonada un ieguva zelta medaļu. Kopš šī laika viņš nav piedalījies nevienā citā konkursā.

1945. gadā viņš bija Asociación Artística Vizcaína dibinātājs. 1948. gadā piedalījās izstādē “35 Paisajes Vascos” Vitkombas galerijā Buenosairesā; arī uzstājas ar savu darbu prezentāciju Madridē. 1950. gada pavasarī viņš devās uz Parīzi, kur apmetās uz dzīvi līdz 1969. gada beigām, meklējot impresionisma saknes. Šo divdesmit gadu laikā, kā norāda Manuels Lumbrerass, viņš:

“regulāri eksponējas Roussard galerijā Parīzē, kā arī Salon Cano Madridē un bijušajā Bilbao Sala Arte. Viņš tiek izsaukts no Buenosairesas un Tokijas, un viņš kopā ar 35 citiem māksliniekiem tiek izvēlēts, lai atspoguļotu Parīzes Salon de Toile 16. un 17. izdevumus kopā ar tādiem izciliem māksliniekiem kā Kokto, Dalī, Dufijs, Pikaso, Utrillo un Vlaminck, cita starpā. Viņa darbi kļūst par daļu no svarīgākajām starptautiskajām kolekcijām visā pasaulē.

1968. gadā viņš rīkoja izstādes Tokijā un Parīzē. Gadu vēlāk viņš uz visiem laikiem atgriezās Bilbao, kur regulāri rīkoja izstādes, kā arī Madridē un Barselonā; viņš arī ilgu laiku pavadīja gleznojot Holandē, Francijā, Itālijā, PSRS, Beļģijā un Īrijā.

1971. gadā viņa dēls Huans Bajons atvēra nelielu galeriju Iparraguirre ielā ar nosaukumu Bay Sala, iepazīstinot ar kolektīvu izstādi ar A. Alegre, Bardasano, Bay Sala, M. de Gracia, C. Gil, Herraez, Largacha darbiem. Luzuriaga, Martínez Díaz, Olaortúa, R. Calpena, J. Quesada un R Sáez. 1975. gada oktobrī galerija pārcēlās uz Licenciado Poza ielu 14. Šīs jaunās telpas atklāšanas izstāde ir veltījums četriem basku māksliniekiem, kuri ieguva medaļas Exposiciones Provinciales de Bellas Artes: Bay Sala, Largacha, Merino y Párraga. Pēc šīm izstādēm sekoja daudzas individuālās un kolektīvās izstādes, ko veidojuši tādi mākslinieki kā Anglada, Benedito, Madrazo, Pradilla, Martín Rico, Lukass Padilla, Marseljano Santamarija, C. Pía, Peres Villamil, Pikaso, Grau Sala, Puigdengolas, San Vicens, Millares, Amat, Mallol, Pichot, R. Domingo, Muñoz Degrain vai Martínez Vázquez starp daudziem citiem. Tostarp galerijā regulāri tiek izstādīti Huana Bajona darbi.

Kopā ar gleznotāju draugu grupu Bay Sala veidoja “La paleta del Nervión” sarunas. Šīs idejas rezultātā tapa “Paleta de Oro del Nervión” trofeja. To periodiski piešķir izcilākajiem māksliniekiem. Tostarp pats Bejs Sala (1984), Martínez Díaz, Largacha, Huan Manuel Lumbreras un Manuel de Gracia.

1985. gadā viņš tika uzaicināts uz izstādi “Maestros Actuales de la Pintura Española”, lai atklātu vēstniecības galeriju Maiami, Floridā. 1991. gadā viņš tika ievelēts par Asociación Artística Vizcaína goda biedru. Viņa darbi atrodas arī Bilbao mākslas muzejā un San Telmo muzejā.