Glezniecība

Raube-Gorčilina Marija

piedāvājumā 1 darbs

Marija Raube-Gorčilina (1900 - 1979) - gleznotāja.

No 1917. līdz 1923. gadam Raube studēja Maskavas glezniecības, skulptūras un arhitektūras skolā. Viņas skolotāji bija S.V. Maļutins, V.N. Jakovlevs, V.D. Falileevs.

1920. gadā apprecējās ar tēlnieku, vēlāk kinematogrāfijas valsts tehnikuma direktoru Gorčiļinu. Pēc kazām Raube ļoti maz eksponējas, bet glezniecību neatstāja.

Līdz 1928. gadam gleznoja mājas un no šī gada sāka noformēt izstādes un tekstilizstrādājumus. 1930. gadā apgleznoja audumus darbnīcā "Vsekohudozhnik". 1935. gadā veidoja dekorācijas un kostīmus kino studijā “Detfilm” (piemēram, filmas "Sensācijas slepkavība" un "Aladdina lampa"). Tajā pašā laikā noformēja teātra izrādes. 1939. gadā Raube uzaicināta strādāt uz ВДНХ kā folkloras rakstu speciālists. 1941. gada maijā strādāja mākslinieku-dizaineru pilsētas komitejā.

Lielā Tēvijas kara laikā Raube nodarbojas ar militāro objektu maskēšanu, par ko viņai tika piešķirta medaļa "Par Maskavas aizsardzību". Pēc kara viņa turpināja dekorēt vitrāžas pie Tautas sasniegumu izstādes, un no 1947. gada viņa darbojās kā kostīmu māksliniece Mosfilmas studijā.

1950. gados sadarbojās ar pieredzējušu stikla fabriku Stikla institūtā un projektēja objektus. Uztaisīja stikla durvju skices veikalam GUM (no griezta stikla), griestus banketu zālē restorānā "Prāga", kā arī privātmājās.

Kopš 1955. gada māksliniece saka gleznot ar akvareli, taisīt monotīpijas, gleznainus nospiedumus uz papīra.

Pēdējos gados Raube bieži gleznoja portretus. Veicot ātrās skices vilcienā, viņa tos pēc tam apstrādāja monotīpijas tehnikā, cenšoties katram tēlam piešķirt individuālas psiholoģiskās iezīmes.

Krievijā Raube-Gorchilinas agrīnie darbi gandrīz nav saglabājušies. Visveiksmīgākie no tiem 1930-to gadu gleznojumi pārvesti uz ārzemēm, uz Franciju un Ameriku, jo ģimene baidījās, ka padomju vara varētu tos klasificēt kā "formālismu".

Tikai 2002. gadā Krievijā tika atklāts Raube-Gorchilinas mākslinieciskais mantojums.

Tagad mākslinieces darbi atrodas Valsts Krievu muzejā, Krievijas Valsts bibliotēkā, Puškina muzejā, Puškina Valsts muzejā Nukus, Maskavas Modernās mākslas muzejā, Jaroslavļas mākslas muzejā, muzejā "Jaunā Jeruzaleme", kā arī ārzemēs, privātās kolekcijās.

 

 

 

Informācijas avots:

 

https://artinvestment.ru/auctions/15510/biography.html